Notranjski LAS na ekskurziji spoznaval projekte LAS Istra
Letošnja strokovna ekskurzija (6. oktober) članov LAS Notranjska je potekala v Slovenski Istri, kjer so nas gostili predstavniki LAS Istra. Ogledali smo si rezultate več projektov in se seznanili z delom LAS Istra, ki ga vodi Središče Rotunda iz Kopra. LAS Istra je območje, ki je upravičeno do črpanja sredstev iz vseh treh skladov; kmetijskega, regionalnega in ribiškega.
Najprej smo se ustavili v Hrvatinih, kjer Kmetijska zadruga Agraria Koper razvija svoj poslovni model povezovanja in aktivne udeležbe lokalnih kmetovalcev pri upravljanju zadruge, v katero je vključenih okrog 50 članov iz treh obalnih občin. So druga največja kmetijska zadruga splošnega tipa v Sloveniji po odkupu sadja in zelenjave, od katerih prevladujejo paradižnik, bučke, melone, cvetače, ohrovt, lubenice, kaki in radič.
Kot je povedala predstavnica KZ, od pridelovalcev odkupujejo zelenjavo in sadja, ki ga distribuirajo v svojih 6 živilskih trgovin, v javne zavode in manjši del v trgovske verige po Sloveniji. Skrbijo tudi za izobraževanje ter strokovno izpopolnjevanje s področja kmetijstva, vodenja kmetij, računovodstva, ter drugih potrebnih znanj. V okviru projekta Vrt Purissima, ki je bil v okviru LAS Istra sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, so vzpostavili učilnico v naravi, razvili nove programe doživetij in v ekološko pridelavo vključili sredozemsko vrsto laškega smilja kot novo poslovno priložnost na območju Slovenske Istre.
V bližnjem Ankaranu nas je predstavnik Občine Ankaran popeljal po obalni pešpoti, ki jo je občina v okviru LAS projekta Čez slani travnik uredila kot učno pot, ob tem pa postavila tudi telovadnico na prostem, javno razsvetljavo, urbano opremo ter interpretativne table.
Na Ribiškem pomolu v Kopru sta kot uspešen rezultat dveh projektov diverzifikacije ribiškega poklica (sofinanciranih iz Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo) zaživeli dve kulinarični ponudbi: »FOLPO – fini okusni lokalni proizvodi« in »Kulinarična ponudba lastne ribe in ekološke hrane na katamaranu. Obe ponujata sveže pripravljeno morsko hrano neposredno na obali.
Plod projekta »Uporabni odpadki: prenos dobre prakse in zmanjševanja odpadkov na inovativen in okolju prijazen način« je prvo izmenjevalno središče odsluženih predmetov v slovenski Istri. Kot center uporabnih predmetov v starem mestnem jedru Izole prebivalcem in obiskovalcem ponuja možnost izmenjave ali zgolj nakupa rabljenih predmetov, ki tako dobijo novo priložnost za uporabo.
V Izoli, natančneje krajevni skupnosti Jagodje-Dobrava pa so s podporo Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja uresničili projekt, ki ni primer dobre prakse. Na parkirišču ob glavni prometnici so namreč postavili lesene hišice za tržnico, kjer naj bi prodajali zelenjavo in sadje okoliških kmetov in s tem spodbujali ekološko pridelavo. Projekt »Drive in tržnica Loreto« zaradi slabe odzivnosti ponudnikov še ni zaživel.
Sledil je obisk bogatega muzeja školjk v središču Pirana, v katerem so ob sofinanciranju Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo nadgradili izjemen in edinstven muzej s trenutno 4000 primerki školjk in polžev vseh morij in kontinentov sveta.
Strokovna ekskurzija članov LAS Notranjska, ki se je je udeležilo 22 članov in predstavnikov vodilnega partnerja RRA Zeleni kras, se je zaključila v znani vasici Padna s predstavitvijo modela aktiviranja domačinov k privabljanju obiskovalcev s križark. Gre za primer dolgoletnega dela in razvoja skupnosti od spodaj navzgor, ki v javnosti velja za uspešnega.